Denna annons är inte tillgänglig!
Institutionen för medicinska vetenskaper är en stor klinisk institution med ca 250 anställda och över 900 personer som är anknutna via Akademiska Sjukhuset. Institutionen har en bred forskningsprofil med starka forskargrupper inom en rad områden. Forskningen äger rum i nära anslutning till den kliniska verksamheten vid Akademiska sjukhuset och omfattar såväl grundläggande studier kring sjukdomsorsaker som utveckling och utvärdering av förbättrad diagnostik och nya behandlingsmetoder. Mer om institutionens verksamhet finns på www.medsci.uu.se
Inom den psykiatriska forskningen vid institutionen finns en projektgrupp som arbetar med att skapa ett standardiserat arbetsflöde för att detektera psykiatriska sjukdomar relaterade till autoimmunitet. Genom/i metoden kommer patienter med psykiatriska och neurologiska symptom i kombination med misstänkt autoimmunitet (enligt nuvarande kriterier) eller med känd tidigare COVID19 infektion att testas.
Projektgruppen, som leds av docent Janet Cunningham, söker nu en forskningsingenjör.
Läs mer om våra förmåner och hur det är att jobba inom Uppsala universitet.
Arbetsuppgifter
Anställningen inkluderar arbetsuppgifter som fryssnittning av hjärnvävnad från möss, fluorescens-baserad immunohistokemisk färgning för att identifiera olika proteiner, mikroskopering, bildanalys av slutresultatet samt dokumentation. Arbetsuppgifterna innebär även ett ansvar för dataförvaring, dataöverföring, bildhantering och annoterings-rutiner inom gruppen. Ett mål är att kunna identifiera de epitoper som patientderiverade autoantikroppar binder till. Metoder för autoantikropps karakterisering och proteinanalys är viktiga verktyg. Arbetets detaljinnehåll kan komma att utvecklas beroende på behov.
Kvalifikationskrav
Vi söker dig som har en masterexamen inom biomedicin, bioteknik eller likvärdigt. Laboratorievana är ett krav. Goda kunskaper om proteinkemi och proteinanalys bland annat Phage display, PCR, cellodling, hantering av proteinreningssystem såsom ÄKTA pure, proteinanalys via ELISA, Western Blotting, och andra metoder som SPR är ett krav. Datorvana och programmeringskunskaper som inkluderar statistisk analys i R är krav.
Arbetet är självständigt och ställer höga krav på noggrannhet, ansvarstagande, teamkänsla och planeringsförmåga. Den sökande bör klara av att arbeta med flera saker parallellt, ha en mycket god vana av datahantering och tycka att laborativt arbete är roligt för att trivas i gruppen. Dokumentation på engelska ingår i arbetet, därför är goda kunskaper i engelska ett krav. Stor vikt läggs på passande erfarenhet och personliga egenskaper.
Önskvärt/meriterande i övrigt
Kvalifikationer såsom kunskap om cellodling, PCR, immunohistochemi eller erfaranheter med analys av next generation sequencing data.
Om anställningen
Anställningen är tidsbegränsad, 12 månader. Omfattningen är heltid. Tillträde enligt överenskommelse. Arbetsort: Uppsala
Upplysningar om anställningen lämnas av: Janet.Cunningham@neuro.uu.se
Ansökan måste inkludera följande dokument på svenska eller engelska: CV och Personligt brev
Välkommen med din ansökan senast den 17 april 2023, UFV-PA 2023/1229.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Enligt överenskommelse |
Löneform | Individuell lönesättning |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100% |
Ort | Uppsala |
Län | Uppsala län |
Land | Sverige |
Referensnummer | UFV-PA 2023/1229 |
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2023-04-03 |
Sista ansökningsdag | 2023-04-17 |