Denna annons är inte längre tillgänglig!
Uppsala universitet är ett brett forskningsuniversitet med stark internationell ställning. Det yttersta målet är att bedriva utbildning och forskning av högsta kvalitet och relevans för att göra långsiktig skillnad i samhället. Vår viktigaste tillgång är alla de individer som med sin nyfikenhet och sitt engagemang gör Uppsala universitet till en av landets mest spännande arbetsplatser. Uppsala universitet har drygt 54 000 studenter, mer än 7 500 anställda och en omsättning på cirka 8 miljarder kronor.
Institutionen för kemi - Ångström bedriver forskning och utbildning inom kemiämnet. Institutionen har 260 anställda och omsätter 290 miljoner kronor. Vid institutionens sex program bedrivs mycket framgångsrik forskning av hög internationell klass. Vi har ett stort antal externt finansierade forskningsprojekt, ofta med internationellt samarbete och vi ser en fortsatt god tillväxt inom vårt ämnesområde. Institutionen har utbildningsuppdrag inom ingenjörs- och civilingenjörsprogram samt masterprogram. Mer information finns på vår hemsida
Läs mer om våra förmåner och hur det är att jobba inom Uppsala universitet
Arbetsuppgifter
Tjänsten är placerad i Dr Michal Maj’s grupp inom fysikaliskkemiprogrammet på Ångströmlaboratoriet. Majs forskningsgrupp specialiserar på avancerade tekniker som använder infraröd laser, i syfte att studera amyloid. Deponeringen av amyloidaggregat i organ och vävnader är kopplad till utvecklingen av olika degenerativa sjukdomar, såsom typ II-diabetes och Alzheimers sjukdom. Aggregationsprocessen innefattar bildning av övergående och potentiellt toxiska arter som inte kan detekteras av majoriteten av strukturella biologitekniker.
För att studera de dynamiska förändringarna som sker i peptidstrukturen under aggregering användas två-dimensionell infraröd spektroskopi, som förkortas till 2D-IR. Det är en överlägsen tidsupplösning och mycket hög känslighet för förändringar i proteinets sekundärstruktur som utmärker 2D-IR tekniken.
Anställd kandidat kommer att arbeta inom området för 2D-IR spektroskopi och kryoelektronmikroskopi av proteiner, med särskild inriktning på att studera mekanismer som styr bildandet av amyloidfibriller.
I dina studier kommer du att kombinera olika biomolekylära, analytiska och beräkningstekniska metoder. Du kommer att genomföra spektroskopiska studier med ett femtosekundlasersystem, enklare syntes och rening av peptid- och proteinprover, analys av experimentella data, samt skriva vetenskapliga publikationer
Kvalifikationskrav
Stor vikt kommer också att läggas vid personliga egenskaper såsom god samarbetsförmåga, driv och självständighet samt hur den sökande genom sin erfarenhet och kompetens bedöms ha den förmåga som behövs för att klara forskarutbildningen.
Önskvärt/meriterande i övrigt
Erfarenhet av att arbeta i Unix/Linux-miljön samt dokumenterad erfarenhet av att arbeta i Matlab eller Python är meriterande. Kunskaper i, eller erfarenhet av, molekylärbiologi och strukturalbiologi är meriterande.
Bestämmelser för doktorander återfinns i Högskoleförordningen 5 kap §§ 1-7 samt i universitetets regler och riktlinjer.
Om anställningen
Anställningen är tidsbegränsad, enligt HF 5 kap § 7. Omfattningen är heltid. Tillträde enligt överenskommelse. Placeringsort: Uppsala.
Upplysningar om anställningen lämnas av: Michal Maj, +46737695530, michal.maj@kemi.uu.se.
Välkommen med din ansökan senast den 3 februari 2023, UFV-PA 2022/4728.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Tillträde enligt överenskommelse |
Löneform | Fast lön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100 % |
Ort | Uppsala |
Län | Uppsala län |
Land | Sverige |
Referensnummer | UFV-PA 2022/4728 |
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2022-12-13 |
Sista ansökningsdag | 2023-02-03 |