Forskningsassistent inom området astrocyters roll vid Alzheimers sjukdom och Downs syndrom
Forskargruppen Molekylär geriatrik vid institutionen för folkhälso- och vårdvetenskap är verksam vid Rudbecklaboratoriet. Forskningen är framförallt inriktad på cellulära och molekylära mekanismer som är centrala för Alzheimers och Parkinsons sjukdom och sker i samarbete med andra universitetsgrupper såväl internationellt som inom Sverige.
Projektbeskrivning
Alzheimers sjukdom är den vanligaste orsaken till demens och medför stort lidande, både för patienter och anhöriga. I dagsläget finns ingen läkemedelsbehandling tillgänglig och många frågetecken återstår kring hur sjukdomen sprids i hjärnan. Individer med Downs syndrom har en ökad risk för att utveckla Alzheimers sjukdom tidigt i livet, men mekanismen bakom detta är inte helt utrett. Forskningen på området har i första hand varit inriktad på förändringar som sker i nervcellerna, men alltmer uppmärksamhet riktas nu mot hjärnans olika gliaceller. Astrocyter är den vanligaste celltypen i hjärnan och deras egenskaper har därför stor inverkan på vävnaden. Det övergripande målet med vår forskning är att undersöka hur astrocyter är inblandade i sjukdomsförloppet vid Alzheimers sjukdom och hur vi kan påverka dem med olika behandlingar. Projektet kommer i första hand vara fokuserat på hur astrocyter påverkar utvecklingen av Alzheimers sjukdom hos individer med Downs syndrom genom analyser av humana iPS-deriverade astrocyter och hjärnvävnad från patienter.
Arbetsuppgifter
Cellodling: Differentiering och odling av humana iPSC-deriverade astrocyter.
Inducering av patologi i cellkulturer: Fibrillisering och sonikering av amyloid-beta fibriller, samt exponering av humana astrocyter.
Immunocytokemi och immunohistokemi: Fixerade cellkulturer och humana vävnadssnitt kommer att färgas med hjälp av specifika antikroppar.
Isolering och analys av corpora amylacea: Corpora amylacea kommer att isoleras från vävnad och studeras med olika tekniker.
Mikroskopering: Flouresence och konfokal-mikroskopering kommer att användas för att analysera immunofärgningar. Kvantifieringar av flouresence-bilder kommer att göras med Image J.
Övriga metoder som kan komma att användas:
- PAS-färgning
- Western blot
- Elektronmikroskopi
- ELISA
Kvalifikationskrav
Den sökande skall ha fullgjort högskoleutbildning på mastersnivå inom biomedicinar-programmet eller motsvarande och ha erfarenhet av cellodlingsarbete och immunohistokemi, samt flouresence-mikroskopering. Odling och differentiering av humana iPSC-celler till astrocyter och arbete med cellulära modellsystem för Alzheimers sjukdom är ett krav.
God samarbetsförmåga och kommunikationsförmåga är av största vikt. Kandidaten ska vara målmedveten, strukturerad och kunna arbeta effektivt både individuellt och som en del av gruppen. God förmåga att uttrycka sig på engelska i skrift och tal är ett krav.
Önskvärt/meriterande i övrigt
Erfarenhet av analys av corpora amylacea, inklusive PAS-färgning och isolering från vävnad är önskvärt. Det är också önskvärt att den sökande behärskar följande tekniker: Fibrillisering och sonikering av amyloid-beta fibriller, fixering och lysering av celler, konfokal-mikroskopering, western blot, elektronmikroskopi och ELISA.
Om anställningen
Anställningen är tidsbegränsad, 6 månader. Omfattningen är heltid, 100%. Tillträde 2025-08-20 eller enligt överenskommelse. Placeringsort: Uppsala
Upplysningar om anställningen lämnas av:
Anna Erlandsson
anna.erlandsson@pubcare.uu.se
Välkommen med din ansökan senast den 16 maj 2025, UFV-PA 2025/1378.
Anställningsform | Tidsbegränsad anställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Augusti 2025 |
Löneform | Individuell lönesättning |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | 100% |
Ort | Uppsala |
Län | Uppsala län |
Land | Sverige |
Referensnummer | UFV-PA 2025/1378 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2025-05-05 |
Sista ansökningsdag | 2025-05-16 |