Forskare

Uppsala universitet, Institutionen för organismbiologi

Vill du arbeta med molekylärbiologi och fysiologi, med stöd av kompetenta och trevliga kollegor i en internationell miljö? Vill du ha en arbetsgivare som satsar på ett hållbart medarbetarskap och erbjuder trygga, förmånliga arbetsvillkor? Välkommen att söka anställning som Forskare på Uppsala universitet.

Vid institutionen för organismbiologi bedriver vi undervisning och forskning om evolution, utveckling och funktion på organismnivå. Vi studerar också de djupaste förgreningarna i livets träd med hjälp av bioinformatik och experimentella molekylära tekniker. Forskning om hur kemikalier av antropogent ursprung interagerar med cellfunktioner och ger upphov till långvariga hälsoeffekter på människor och djur utförs också. För mer information se www.iob.uu.se.

Arbetsuppgifter 
Syftet med projektet för denna tjänst är att producera en vetenskaplig publikation om stressrelaterade förändringar i genuttryck under livets olika stadier i olika organ hos kycklingar. Publikationen kommer att genomföra en jämförande analys av förändringar i genuttryck mellan en kontrollgrupp som inte utsatts för stress och en grupp som utsatts för tidig stress vid fyra postnatala utvecklingsstadier, fram till 420 dagar efter kläckning. Vi undersöker viktiga stresskänsliga hjärnregioner såsom hippocampus (rostral och kaudal), hypotalamus och amygdala, samt lever och binjurar. RNA-sekvenseringsdata finns redan tillgänglig och behöver analyseras, och en vetenskaplig artikel behöver författas baserat på resultaten. Vi förväntar oss också att kandidaten korrelerar transkriptomiska förändringar med epigenom och beteendemönster (mätta av samarbetspartner vid universitetet i Bern). Projektet innebär även att resultat kommuniceras till våra samarbetspartners utomlands, via zoommöten. Detta projekt kommer att generera värdefulla insikter i den molekylära grunden för stressrespons hos ryggradsdjur samt dess respons under utvecklingen.

Kvalifikationskrav
Doktorsexamen i biologi med dokumenterad erfarenhet av vetenskapligt skrivande, visat genom försteförfattarskap i en vetenskaplig publikation. Dokumenterad erfarenhet av att arbeta med molekylära verktyg kopplade till det genomiska arbete som krävs i projektet är ett krav, eftersom kandidaten behöver ha djup kunskap om de metoder som används för att skriva artikeln. Detta innefattar kunskap om DNA/RNA-extraktion, PCR, cDNA-konvertering, qPCR, genuttryck via RNA-sekvensering, och sekvenseringsbaserade DNA-metyleringsmetoder. Erfarenhet av forskning som involverar genuttryck och epigenetik i hjärnan, dokumenterad genom publikationer, är ett krav. Mycket goda kunskaper i engelska, både i tal och skrift, är ett krav. Dokumenterad grundläggande kunskap i bioinformatik, inklusive R, är också ett krav, exempelvis visat genom en kurs. Detta är viktigt för nedströmsanalys av genuttryck från sekvenseringsdata, integrering av RNA-sekvensdata med metyleringsdata samt produktion av grafer. Stor vikt läggs vid personliga egenskaper såsom problemlösningsförmåga, ansvarstagande, samarbetsförmåga, engagemang och noggrannhet.

Önskvärt/meriterande i övrigt
Erfarenhet av att ha arbetat med stressrespons och beteende hos ryggradsdjur är mycket meriterande.

Om anställningen 
Anställningen är tidsbegränsad 1 månad. Omfattningen är heltid 100%. Tillträde 2026-04-18. Placeringsort: Uppsala

Upplysningar om anställningen lämnas av: Carlos Guerrero Bosagna, carlos.guerrero.bosagna@ebc.uu.se

Välkommen med din ansökan senast den XX december 2025, UFV-PA 2025/3903.

职位类型: 临时职位(3-6个月)
工作性质: 全职
入职第一天: 2026-04-18
工资: Individuell lönesättning
招聘人数: 1
工作时间: 100%
城市: Uppsala
省: Uppsala län
国家: 瑞典
职位编号: UFV-PA 2025/3903
发布时间: 2025-12-12
申请截止日期: 2025-12-13
网页链接: https://uu.varbi.com/what:job/jobID:885248/where:80/